dnes je 31.3.2023

Input:

Příklad - data na sociální síti

1.8.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.3
Příklad – data na sociální síti

JUDr. Tereza Drábková, Dr. Milan Vodička

Jsem uživatelem Facebooku (dále také jen FB) cca šest let a jsem uživatelem poměrně pasivním, čas od času zveřejním nějakou zprávu nebo fotografii, výjimečně sdílím příspěvek někoho jiného, spíš sleduji přátele a několik specializovaných skupin. Nejčastěji použiji službu Messenger pro rychlou komunikaci, včetně zasílání souborů (většinou záběrů z cest). Před časem jsem pak využil možnost, kterou FB nabízí, spočívající ve stažení kompletní sady veškerých dat, jež o mně byla shromážděna.

V praxi získáte svoje kompletní data velmi jednoduše následujícím způsobem. Na svém facebookovém profilu kliknete na šipku v pravém horním rohu vedle nápovědy, vyberete Nastavení – volba Vaše informace na Facebooku – Stažení všech informací. Po dvojím zadání přístupového hesla jste prostřednictvím elektronické pošty informováni, že je připraven soubor ke stažení. Bude mít podobu silně komprimovaného ZIP archivu, kdy mne překvapilo, že jeho velikost v mém případě činila přes půl Giga dat. Po stažení a rozbalení získáte vzorně uspořádané složky obsahující detailní soupis všeho, co FB o vás ví nebo dokáže zjistit, je v tom opravdu velmi upřímný a otevřený.

Věděl jsem, v čem spočívá podnikatelský model sociálních sítí, takže mne nepřekvapil podrobný soupis mých aktivit s uvedením IP adres1, navštívených stránek, seznamy přátel, a to i těch odmítnutých, všechny odeslané a přijaté zprávy, včetně přiložených souborů a fotografií ad. Zarazil mne přesto rozsah údajů,

Nahrávám...
Nahrávám...